Człowiek w bibliotece
Przypisy

1

We wspomnianym okresie powstały dwa teksty o AKC: Terapeutyczne Aspekty Czytania (1998) oraz Zarys Autoregulacyjnej i Autokomunikacyjnej Koncepcji Człowieka, czyli o terapii samoistnej (2000). Pierwszy jako rozdział do planowanej pracy zbiorowej pt.: Terapie Kreatywne pod red. Pani Prof. Bożeny Grochmal-Bach (UJ), drugi natomiast jako część katalogu wystawy pt. Art Terapia 2000 w ramach współpracy Filii nr 16 Krowoderskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie z Warsztatem Terapii Zajęciowej Krakowskiego Centrum Rehabilitacji przy ul. Emaus 18. Niestety z przyczyn formalnych nie doszło wcześniej do ich publikacji, dlatego na tej stronie ukazują się po raz pierwszy.

Powrót

2

AKC wykazuje, że język istnieje jednocześnie i jako - angażująca cały nasz metabolizm - reakcja życiowa, i jako wewnętrzny, żywy regulator tej reakcji, i jako biologiczny - czyli żyjący - zapis stanu całego tego układu jakim jesteśmy. Dopiero tak rozumiany organiczny samoświadomy język uzewnętrznia się w znakowych systemach ekspresji odpowiednio do poszczególnych kanałów nerwowych (audialnego, wizualnego, sensorycznego), tworząc w toku wielowiekowej komunikacji międzyosobniczej kilka tysięcy etniczno-geograficznych systemów znakowych, do których dotychczas głównie stosowała się nazwa język. Razem z pojawieniem się ustaleń AKC stosowanie słowa język musiało ulec rozszerzeniu. Teraz odnosi się ono do dwóch rzeczywistości: pierwszą jesteśmy my jako biologiczny fenomen, samoświadomy byt, który określany jest potocznie nazwami człowiek, man, l'homme, Mensch itd.; drugą jest znakowy system ekspresji tego żyjącego języka.

Powrót

3

Czytelnik - czyli język z krwi i kości - raczy wybaczyć autorowi - czyli również językowi z krwi i kości - tę kumulację napomknień, ale taki mentalny trening oswaja nas z sytuacją, w której dwie nazwy, a mianowicie człowiek oraz język należy odnosić do jednego i tego samego obiektu, czyli tutaj akurat do każdego z nas, którzy jak wiadomo jesteśmy bytami z krwi i kości .

Powrót